poniedziałek, 27 czerwca 2016

Poznajemy świat!

Droga Mamo, drogi Tato, czy wiecie, że pod Waszym dachem wychowuje się mały odkrywca? Dla niego każda nowa umiejętność, poznanie nowego smaku, zbadanie trawy na łące jest tym, czym dla Kolumba Ameryka? Każde odkrycie jest dla dziecka i jego rozwoju niesamowicie ważne!

Dzieci nie lubią teorii! Sięgają rękami po zabawkę, sprawdzają każdym zmysłem, co to jest i jak działa. Aby sprzyjać ich rozwojowi, warto dostarczać różnorodne bodźce. Możecie dla przykładu pobawić się w naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Za każdym razem, gdy dziecko sięga po zabawkę w kształcie konkretnego zwierzątka, rodzic powinien podłożyć pod nie odpowiedni dźwięk. Choć dopiero półtoraroczne maluchy pokazują „jak robi” krówka czy kaczuszka, to ciekawość dźwięków, odgłosów i chęć sprawdzenia, co wydaje jakie dźwięki, rozwija się już dużo wcześniej.

#Jak wybrać się na safari z dzieckiem?

Oczywiście, nie chodzi o podróż do dzikiej części Afryki i podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Safari możecie urządzić we własnym domu za pomocą odpowiednich zabawek. W jednym z poprzednich wpisów wspominaliśmy o Gimnastyce dla bobasa z pałąkami – Miejskie Safari (WPIS) i o tym, jak jej poprawnie używać. Zabawki tego typu możecie wykorzystać także do tworzenia fabuły konkretnej zabawy, pozwalając dziecku na dodatkowe odkrycia. Wskazując na lwa, opowiadajcie, że jest królem zwierząt, a wiszący na pałąku aligator najbardziej lubi przebywać w wodzie. Dołączajcie do zabawy również inne zabawki, umieszczone w różnych punktach pokoju. Roczne dzieci, a zwłaszcza te, które niedawno zaczęły chodzić, będą się cieszyć z odkrycia egzotycznej papugi z łuku z zabawkami, który przypniecie np. do szafki.

Celem naszej wyprawy na safari jest ćwiczenie ruchów precyzyjnych poprzez chwytanie przedmiotów, wzbudzanie w dziecku ciekawości świata oraz poznawanie ciągów przyczynowo-skutkowych. Możecie zmieniać motyw przewodni takiej zabawy, ale pamiętajcie, że dla Waszych maluchów istotna jest powtarzalność. To ona zapewnia opanowanie konkretnych umiejętności.

#Nie tylko zabawki

Na spacerze pokazujcie dziecku prawdziwe zwierzęta. Dzięki temu rozwiniecie jego wrażliwość na przyrodę i pobudzicie zainteresowanie otaczającym go światem. Od zabawek pobudzających ruch i naukę, można więc w dalszych etapach przejść do poznawania prawdziwego świata zwierząt.

Opowiedzcie nam o Waszych domowych wyprawach. Jakie zwierzęta najbardziej lubią Wasze dzieci?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz