piątek, 17 czerwca 2016

Obudź w dziecku perkusistę!

Muzyka towarzyszy każdemu z nas od najmłodszych lat. Dla dzieci może stać się także świetną motywacją do rozwoju ruchowego. Warto wykorzystać tę wiedzę i obudzić talenty naszych maluchów.

Dzisiaj opowiemy Wam o bardzo ważnym etapie rozwoju dziecka, jakim jest moment, w którym nasz maluch uczy się kontrolować swoje ruchy i wykonywać je z konkretnymi zamiarami. Aby pomóc w tej nauce możemy wraz z nim założyć mały zespół muzyczny! Warto do tego wykorzystać muzyczny łuk z zabawkami, który z łatwością można zamontować na wózku dzięki specjalnym zaczepom. Już najmłodsi (0-3 miesięcy) skupiają swoją uwagę na kolorowych zabawkach, a następnie zaczynają się nimi bawić i odkrywać wspaniały świat dźwięków.

Perkusistę można obudzić w maluchu w 3 miesiącu jego życia. Wtedy dziecko uczy się używać rąk do badania otaczającego je świata. Wtedy też zaczyna łączyć określone ruchy i działania z rezultatami. Uderza w grzechotkę i słyszy dźwięk. Za chwilę już staje się muzykiem i celowo działa rączkami, aby zagrać swoją pierwszą symfonię. Dlaczego nie nagrać telefonem krótkiego filmu z tego wydarzenia?

Najpierw dziecko dowiaduje się, że zabawki wydają dźwięki. W ten sposób szybko nauczy się odpowiednich ruchów i będzie ćwiczyć  koordynację wzrokowo-ruchową, wyciągając rękę i próbując dosięgnąć wybraną zabawkę.

Co więcej, warto włączyć się do zabawy nucąc, śpiewając czy używając samemu łuku, aby dziecko, przez obserwację, nauczyło się używać jego elementów. Pani Aleksandra opowiedziała nam, o swoim synu, który szybko zaczął reagować na dźwięki i za sprawą tego typu zabawek nauczył się wydobywać pożądany przez siebie dźwięk. Po pewnym czasie zaczął nawet akompaniować ulubionym piosenkom z bajek!

Dźwiękowe zabawki zachęcają dziecko do sięgania po nie i wydobywania z nich odgłosów. W ten sposób rozwijają się umiejętności ruchowe, szczególnie ruchy precyzyjne, czyli te mające na celu wywołanie określonego skutku, np. dźwięku.

Jeżeli dziecko będzie nadmiernie pobudzone czy będzie czuło się niekomfortowo (płacze, jest zdenerwowane), wystarczy oddalić łuk przyczepiając go nieco dalej lub odczepić słoneczko i motylka.

Aby zwiększyć zainteresowanie dziecka warto przybliżyć łuk na odległość 20-25 cm. Wtedy będzie mogło dosięgnąć rączką zabawek, spowodować, że zaczną wydawać dźwięki.

Zagrajcie razem z waszymi dzieciakami i pochwalcie się rezultatami! Jaki utwór udało Wam się stworzyć?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz