niedziela, 5 czerwca 2016

Zabawki rozwojowe

Jakich zabawek używać, aby prawidłowo stymulować rozwój dzieci? Takich,
które oddziałują na wiele zmysłów i różne grupy mięśni? A może takich, które skupiają uwagę maluchów na jednym zadaniu? Nigdy nie myśleliście o zabawkach w ten sposób? My opowiemy Wam o macie edukacyjnej.

Rodzice często stają przed dylematem wyboru odpowiedniej zabawki dla swojego dziecka. Która lepsza?  Ta czy tamta? Przybliżymy Wam zatem informacje o macie edukacyjnej i jej możliwościach wspomagających rozwój dzieci. Jako przykład posłuży nam Gimnastyka dla bobasa – Miejskie Safari firmy Tiny Love.


Poznawanie świata jest dla noworodka sporym wyzwaniem. Początkowo kieruje się ciekawością i szukaniem przyjemności. To z nich rodzi się chęć zdobywania nowych umiejętności.  Początkowo maluchy są niepewne i wystraszone – nic dziwnego, skoro nie panują nad swoim ciałem, a wszystko wokół jest nieznane. Dlatego bawiąc się na macie z dzieckiem, warto unieść i połączyć brzegi maty. W ten sposób otrzymamy przytulne gniazdko, dające poczucie bezpieczeństwa. A to z kolei zachęci do dalszej zabawy.  


Nieco starsze dzieci, które nie potrzebują granic wyznaczonych w ten sposób, kładziemy na otwartej macie i staramy się zainteresować zabawkami zwisającymi nad ich główkami. W tej pozycji mogą swobodnie wyciągać rączki i nóżki do zabawek, przy okazji ćwicząc grupy dużych mięśni. Możecie także ułożyć dziecko na brzuszku i pokazywać jego odbicie w lusterku.


Tatusiom, którzy marzą o synach-piłkarzach, podpowiadamy, że mata z interaktywnymi elementami przydatna jest np. do ćwiczenia mięśni nóg poprzez kopanie. Oczywiście po takim treningu nie wychowacie samych sportowców – sprzyja on także stymulacji obu półkul mózgowych oraz pomaga dziecku poznawać granice jego ciała.


Kiedy nasz maluch podrasta i zaczyna siadać, warto odpiąć pałąki i skupić jego uwagę na innych elementach. Rozłożona mata umożliwi mu także ćwiczenia z pełzania czy unoszenia bioderek do góry, co przygotuje dziecko do raczkowania.


Gimnastyka dla bobasa – Miejskie Safari posiada znacznie więcej funkcji niż te opisane powyżej. Sprzyja także rozwojowi koordynacji wzrokowo-ruchowej, stymulacji zmysłów czy rozumieniu zależności przyczynowo-skutkowej.

A Wy jak wykorzystujecie maty edukacyjne?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz