piątek, 27 stycznia 2017

Dziecko z pasjami

Jak sprawić, aby dziecko miało swoje hobby? To proste! Kreuj nawyki już w pierwszych miesiącach życia Twojego malucha.

Nie jest odkryciem stwierdzenie, że dzieci naśladują zachowania swoich rodziców i osób, z którymi spędzają wiele czasu. Często jednak zapominamy, że jest to świetna okazja do stworzenia pozytywnego nawyku: jedzenia owoców i warzyw, picia wody, tańczenia, słuchania muzyki, czytania książek, codziennych ćwiczeń i wielu, wielu innych. 

Oczywiście, nie możecie oczekiwać, że Wasz półroczny maluch rzuci się na marchewkę, jak tylko zobaczy ją na talerzu, a na każdy deser będzie żądać jabłka. Natomiast jeśli zmniejszycie ilość cukru w podawanych potrawach i przekąskach, nie słodząc herbatki, owoców i innych przysmaków, pozwolicie maluchom odczuwać szerszą gamę smaków. Rodzice, którzy w pierwszych latach zabraniają jedzenia słodyczy, twierdzą, że ich dzieci zwiększą chęcią sięgają po owoce i warzywa. Takie zadanie wymaga jednak wiele cierpliwości i przebiegłości, bo trzeba być szybszym od każdej babci, dziadka i cioci, którzy w prezencie przynoszą łakocie. Wcześniej należy też obmyślić skrytki na słodycze, gdzie najmłodsi członkowie rodziny nie zajrzą ;)

A jak obudzić zamiłowanie do czytania książek? Ostatnio napisała do nas Dorota, która jest ciocią 6 letniej Agnieszki. Jako że sama uwielbia książki jako prezent przywiozła swojej kilkumiesięcznej siostrzenicy własną lekturę, dostosowaną do jej wieku. W pierwszych tygodniach książeczka służyła do rzucania, gryzienia i ślinienia. Jednak rodzice oraz ciocia często przeglądali z dziewczynką miękkie strony i wskazywali na poszczególne postaci. Później gdy widziała dorosłych czytających swoje książki czy gazety, sięgała do własnej kolekcji, która stale rośnie. 


A Wy, jakich nawyków próbujecie nauczyć swoje maluszki?

1 komentarz:

  1. Co do zmniejszenia ilości cukru, to jestem jak najbardziej za. Najlepiej w ogóle wyeliminować cukier z diety dziecka. Można go zastąpić po części poprzez ksylitol, a więc cukier naturalnego pochodzenia. Cukier bardzo źle wpływa na dzieci. Warto o tym trochę poczytać.

    OdpowiedzUsuń