wtorek, 5 lipca 2016

Pięć zmysłów to nie wszystko!



Popularnie mówi się o pięciu zmysłach: wzroku, smaku, słuchu, dotyku i powonienia. Jednak to nie wszystkie! Równie istotna jest równowaga i propriocepcja - bez nich nie potrafilibyśmy chodzić, pływać czy grać w piłkę! To one dają możliwość poruszania się i odkrywania świata. To, w jaki sposób dziecko postrzega świat i same siebie, tworzy unikalne doświadczenie i wpływa na to, jak reaguje na obcych ludzi i nowe sytuacje.

Zmysł równowagi

Niektóre dzieci uwielbiają zabawę w „wirowanie”. Weź dziecko na ręce i kręćcie się razem po pokoju. To świetna zabawa, która rozwija zmysł równowagi, a przy okazji wzmacnia Waszą więź. Może się jednak zdarzyć, że Twój maluch nie polubi takiego ćwiczenia. Wykorzystaj wówczas inne aktywności ruchowe, jak podłożenie poduszki pod brzuszek dziecka i zachęcanie go do utrzymania równowagi. Przy pierwszym podejściu pokaż mu, w jaki sposób ma się podeprzeć, aby nie upaść. Kiedy odważy się oderwać rączki i nóżki od podłoża, niech asekurowane przez Ciebie balansuje na poduszce.

Do zabawy możecie dołączyć także jedną z mat edukacyjnych wyposażoną w lusterko czy zabawki zawieszone na pałąku. Pamiętacie jak pisaliśmy o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie szyi i wspomagające unoszenie główki? (WPIS) Kiedy Twoje dziecko leży na brzuszku i jest zmuszone do podniesienia główki, aby spojrzeć np. w lusterko, również ćwiczy równowagę.

Propriocepcja, czyli czucie głębokie w mięśniach i ścięgnach

Propriocepcja jest zmysłem, o którym wielu z nas nie słyszało. Odpowiada ona za orientację w ułożeniu części własnego ciała. Mówiąc prościej, dzięki temu zmysłowi wiemy bez spoglądania, że nasza ręka leży pod głową, a noga jest ugięta w kolanie. Daje nam to większą kontrolę nad własnym ciałem. Dorosłym wydaje się to naturalne, najmłodsi jednak muszą się nauczyć wykorzystywać tę zdolność.

Dzieci samodzielnie podejmują ćwiczenia równowagi i koordynacji, które uczą je gdzie jest ich ciało i jak mogą koordynować swój ruch. Prowadzi je w tym zmysł głębokiego czucia w mięśniach i ścięgnach. Tę umiejętność można wspomagać przez odpowiednie ćwiczenia i zabawy, np. pływanie. Świetnym ćwiczeniem okazuje się także pogoń za zabawką. Można do tego wykorzystać przemieszczające się zabawki interaktywne.

#zabawa
Większość interaktywnych zabawek działa na baterie, dzięki którym mogą się samodzielnie poruszać. Ustawiamy np. Interaktywnego pieska - Freda przed dzieckiem. Aby wzbudzić dodatkowe zainteresowanie zabawką, wykorzystujcie dźwięki, które wydaje. Gdy maluch sięga po zabawkę wprawiamy ją w ruch. Na początku można przesunąć ją ręką tylko na niewielką odległość - inaczej dziecko szybko się zniechęci. Tego typu zabawa sprzyja rozwojowi motoryki oraz wspomaga zmysł propriocepcji.


Równowaga i propriocepcja mogą być kształtowane przez wiele angażujących ćwiczeń. W jaki sposób Wy bawicie się z dziećmi? Podzielcie się Waszymi doświadczeniami w komentarzach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz