środa, 9 listopada 2016

Dlaczego Twój Jaś jeszcze nie podnosi główki?

Każda mama na pewno zna z doświadczenia pytania innych troskliwych mam, babć czy koleżanek, dotyczące postępów Twojego dziecka. Bardzo często porównują też Twoją pociechę z innymi znanymi sobie dziećmi.

Takie pytania niejednokrotnie sprawiają, że rodzice odczuwają swego rodzaju presję. Zastanawiają się, czy aby na pewno ich dziecko prawidłowo się rozwija. A może robimy coś nie tak?

#Ostrożnie z porównaniami
Nie ma powodów do zmartwień. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Nie powinno się popadać w panikę, porównując umiejętności swojego malucha do tych, posiadanych przez inne dzieci. Oczywiście rodzice mający dzieci w podobnym wieku, często wymieniają się swoimi spostrzeżeniami i nie ma w tym nic złego, dopóki nie wywołuje to jakiejś niezdrowej rywalizacji.

W błąd mogą wprowadzać również niektóre poradniki, które czasem zamiast podawać okres,
w jakim dziecko powinno przyswoić sobie nowe umiejętności, podają konkretny wiek.
Nie skupiaj się zbytnio na tych założeniach. Obserwuj swoje dziecko i staraj się rozsądnie pomagać mu w zdobywaniu kolejnych umiejętności.

#Ćwiczenia
Najlepszymi ćwiczeniami są te, które odbywają się podczas zabawy. Radosne dziecko, któremu dostarczasz różnych atrakcji, nie zorientuje się nawet, że w tym momencie uczy się nowych rzeczy.

Jeżeli dziecko ma problem ze wspomnianym już wcześniej unoszeniem główki lub turlaniem się
z plecków na brzuszek (i odwrotnie), możesz ćwiczyć z nim wzmacnianie poszczególnych partii mięśni. Takie treningi są oczywiście wskazane dla wszystkich dzieci, gdyż bardzo pozytywnie wpływają na mobilność dziecięcego ciała.

Pomocna w tych ćwiczeniach może okazać się 
Gimnastyka dla bobasa z poduszką - 
Czas dla brzuszka. Poduszka w kształcie 
kraba pomoże dziecku unieść górną część 
tułowia i wytrzymać dłużej w tej pozycji. 
Wolnostojące lusterko, które możesz ustawić 
w dowolnej odległości, także zmobilizuje 
malucha do unoszenia główki, gdyż skutecznie
przyciąga dziecięcą uwagę. Kolorowy 
i zabawny wzór, utrzymany w ciekawej, morskiej tematyce na pewno zainteresuje dziecko
i zachęci do zabawy.
Rozwiązaniem, które dodatkowo pobudzi różne 
zmysły malucha, jest zastosowanie różnych
faktur oraz grzechotki.

1-3 miesięcy
Dziecko położone na brzuszku, będzie mogło dzięki poduszce, próbować unosić główkę do góry. Bądźcie czujni, jeśli maluch się zmęczy, połóżcie go z powrotem na pleckach.



3-6 miesięcy
Dziecko widzi już znacznie wyraźniej. Własne odbicie widziane w lusterku będzie dla niego prawdziwą atrakcją. Połóż je zatem na brzuszku i zwróć jego uwagę na lusterko.

Wspólna zabawa z maluchem to nie tylko wesoły czas i możliwość ćwiczenia umiejętności motorycznych. To przede wszystkim okazja do budowania i umacniania więzi, tak kluczowych
w rozwoju każdego dziecka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz