poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Pozwól dziecku się nudzić

Czy nuda może być pożyteczna? Czy jeżeli nie zajmujemy się dzieckiem cały czas i na sto procent, to źle? Okazuje się, że wręcz przeciwnie! Nic tak dobrze nie wpływa na rozwój wyobraźni jak nuda!

Baw się z dzieckiem, nie za dziecko
Opiekujesz się dzieckiem i dbasz, aby cały czas miało co robić. Czasami zdarza się, że nieświadomie narzucasz dziecku swoją wizję zabawy. Pozwól mu jednak swobodnie bawić się zabawkami, bez utartych schematów. Gdy masz pomysł na zabawę czy ćwiczenie, a twój maluch nie chce trzymać się z góry przygotowanego schematu, to nic nie szkodzi. Daj mu możliwość eksperymentowania.

Pozwól dziecku się nudzić
Schowaj prawie wszystkie zabawki, zostaw dwie, trzy i pozwól dziecku się nudzić. Nie wymyślaj nowych aktywności. Usiądź z boku i przyglądaj się, co ono robi. Przez jakiś czas może nie będzie wiedziało jak zagospodarować sobie czas, ale stopniowo zacznie uruchamiać wyobraźnię i znajdować możliwości zabawy tym, co ma pod ręką.

Nadmierna ilość zabawek zamiast zachęcić dziecko do samodzielnej aktywności, może powodować rozproszenie uwagi i niepewność, którą z nich  wybrać. Daj mu czas. Często padamy ofiarą pokusy organizowania dziecku czasu co do minuty. Tymczasem wyobraźnia najlepiej rozwija się, gdy maluch nie ma co robić. Wtedy musi zacząć sobie sam wymyślać   zajęcia. Stosuj zachęty do zabawy zamiast dokładnego mówienia dziecku, co ma robić. Możesz wykorzystać interaktywną matę z pałąkami, gdzie przyczepisz zawieszki. Niech dziecko samo odkrywa jak może się nimi bawić.

#labirynt wyobraźni

Dziecku w wieku powyżej 1,5 roku możesz stworzyć labirynt wyobraźni. Wykorzystaj do tego poduszki, pudełka, wiaderka. Ułóż je w różnych miejscach na dywanie. Pochowaj w nich klocki, zabawki etc. Daj dziecku czas, żeby odkrywało co kryje się w różnych miejscach. Możesz pokazać na początku, że zabawka może być pod poduszką czy w wiaderku. Staraj się zostawić maluchowi jak najwięcej swobody, aby sam nauczył się znajdować ukryte przedmioty.

Co lubią robić Wasze dzieci? Czy dajecie im możliwość swobodnej zabawy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz